کاربرد سم‌پاش پشت‌تراکتوری بوم‌دار و کالیبراسیون آن

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۴-۳۰
کاربرد سم‌پاش پشت‌تراکتوری بوم‌دار و کالیبراسیون آن

کاربرد سم‌پاش پشت‌تراکتوری بوم‌دار و کالیبراسیون آن

کاربرد سم‌پاش پشت‌تراکتوری بوم‌دار و کالیبراسیون آن

این سم‌پاش برای سم‌پاشی مزارع ساخته شده و در شرایط کشور که مزارع اکثراً تسطیح نشده هستند. با بوم ۸ متری روزانه ۱۰-۱۵ هکتار را سم‌پاشی می‌نماید. کاربرد آن بیشتر در مواقعی است. که ارتفاع محصول کمتر از نیم متر و کف مزرعه و موانع آن قابل رویت باشد.

در زراعت‌های با ارتفاع زیاد دو اشکال وجود دارد.:

اولاً راننده کف مزرعه را ندیده است. و نمی‌تواند با اطمینان به سرعت عادی خود ادامه دهد.

ثانیاً در ارتفاع زیاد زراعت به هم رسیده و در موقع استفاده از چرخ‌های عادی تراکتور که عرض آن‌ها ۴۰ سانتی‌متر می‌باشد.

۸ تا ۱۲ درصد محصول در هر نوبت سم‌پاشی در زیر چرخ‌ها له می‌شود. که زارعین مایل به تحمل چنین خسارتی نمی‌باشند. در حالی که در سم‌پاشی علف‌های هرز که ارتفاع محصول ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر می‌باشد. در صورت لهیدگی محصول مجدداً پنجه زده و ترمیم انجام می‌شود. برای استفاده صحیح از سم‌پاش قبل از سم‌پاشی می‌بایستی آن را کالیبره نمود.

کالیبراسیون

کالیبراسیون عبارتست از تنظیم سم‌پاش جهت پاشش مقدار معینی محلول سمی در هکتار که این عمل پس از اطمینان از کارکرد صحیح بخش‌های مختلف سم‌پاش انجام می‌شود. که شامل موارد زیر می‌باشد:

کنترل توری دهانه مخزن و توری زیر مخزن و محکم بودن درب مخزن.

کنترل کلیه اتصالات از مخزن تا نازل از نظر عدم وجود چکه و ریزش و عملکرد صحیح پمپ و رگولاتور.

عدم وجود لقی در لولاهای خرپای بوم، در امتداد هم بودن بخش‌های مختلف بوم و مساوی بودن فاصله دو طرف بوم از زمین.

هم جهت بودن خط پاشش نازل‌ها به لوله‌های سم (در مواردی جهت جلوگیری از برخورد پاشش نازل‌ها به هم خطوط پاشش با زاویه بسیار کم از لوله‌های سم قرار می‌گیرند که در این صورت باید خطوط پاشش نازل‌ها نسبت به هم موازی باشد.).

مساوی بودن فاصله نازل‌ها از هم (۵۰ سانتی‌متر)، اطمینان از عملکرد فنر و گوی لاستیکی تورهای چکه‌گیر.

یکنواختی پاشش نازل‌ها.

یکنواختی شماره کلیه نازل‌ها به هم از نظر دبی و از زاویه پاشش.

عدم تداخل شیلنگ‌های رابط بوم به محوطه‌ پاشش نازل‌ها و تنظیم بودن فاصله نازل‌ها از بالای محصول برابر توصیه کارخانه سازنده.

عوامل موثر در کالیبراسیون یک سم‌پاش

  • زاویه پاشش و دبی نازل
  • سرعت حرکت تراکتور
  • فشار سم‌پاشی

الف: زاویه پاشش و دبی نازل

زاویه پاشش، دبی نازل از شماره روی آن مشخص می‌گردد. به عنوان مثال اگر در روی نازل شماره ۱۱۰۰۳ یا ۸۰۰۲ نوشته شده باشد. دو یا سه رقم سمت چپ یعنی ۱۱۰ و ۸۰ زاویه پاشش نازل را به درجه نشان می‌دهد. که هر چه زاویه پاشش بیشتر شود ارتفاع پاشش نازل کمتر خواهد شد. پس برای جلوگیری از برخورد بوم به زمین در زراعت‌های کوتاه از نازل با زاویه پاشش کم و در زراعت‌های بلند از زاویه پاشش زیاد استفاده می‌شود.

دو رقم آخر نازل یعنی ۰۳ و ۰۲ دبی نازل را در دقیقه در فشار  ۸/۲ بار (فشار استاندارد) نشان می‌دهد که بر حسب گالن آمریکایی می‌باشد. مثلاً در نازل ۱۱۰۰۳ دبی ۳/۰ گالن آمریکایی در فشار  ۸/۲ بار می‌باشد هر گالن آمریکایی ۷۸/۳ لیتر بوده است. پس دبی این نازل در فشار یاد شده برابر با ۱۳۴/۱ لیتر در دقیقه (۷۸/۳ × ۳/۰) خواهد بود. ساده‌ترین روش تعیین خروجی نازل‌ها با اندازه‌گیری زمان پر شدن یک قوطی خالی یک لیتری سم و محاسبه میزان محلول خروجی در یک دقیقه انجام می‌شود.

برای مثال اگر قوطی یک لیتری در ۴۰ ثانیه پر شود میزان محلول خروجی در دقیقه ۵/۱ لیتر خواهد بود.

ب: سرعت حرکت تراکتور

سرعت حرکت تراکتور بستگی به مسطح بودن مزرعه و عرض بوم و ارتفاع بوم از زمین دارد. در کشورهای پیشرفته که مزارع تسطیح شده و برای حرکت چرخ‌های تراکتور جای چرخ‌ها را در مزرعه نکاشت گذاشته‌اند. و مسیر را هموار می‌نمایند سرعت حرکت تراکتور تا ۱۴ کیلومتر در ساعت دیده می‌شود. ولی در شرایط کشور ما که زمین‌ها اغلب ناهموار و نکاشت گذاشتنی جای چرخ‌ها نیز معمول نمی‌باشد.

سرعت حرکت تراکتور بین ۴ تا ۶ کیلومتر در ساعت است. چون تراکتورها اغلب کیلومتر‌شمار نداشته یا ممکن است کیلومتر‌شمار خراب باشد. لذا با اندازه‌گیری فاصله طی شده در یک دقیقه می‌توان سرعت تراکتور را به کیلومتر در ساعت محاسبه نمود.

برای مثال اگر فاصله طی شده در یک دقیقه ۶۰ متر باشد فاصله طی شده در ساعت ۳۶۰۰ متر یعنی ۶/۳ کیلومتر خواهد بود. با افزایش سرعت میزان محلول مصرفی در هکتار کاهش می‌یابد.

ج: فشار سم‌پاشی

فشار نیز یکی از عوامل تعیین‌کننده میزان محلول مصرفی در هکتار می‌باشد. هر چه فشار افزایش یابد میزان محلول مصرفی نیز افزایش می‌یابد میزان فشار در سم‌پاش‌های بوم‌دار از ۱ تا ۵ بار تغییر نموده. و فشار متعارف در مبارزه با علف‌های هرز بین ۳-۲ بار و در مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی ۴-۳ بار می‌باشد.

چون سازندگان عموماً به غلط از فشار‌سنج‌های ۶۰ یا ۱۰۰ بار استفاده می‌نمایند. لذا اندازه‌گیری دقیق فشار عملاً ممکن نبوده و برای تعیین میزان دقیق فشار می‌توان محلول خروجی از نازل در یک دقیقه را اندازه‌گیری و میزان فشار موجود را تعیین نمود. که برای رسیدن به فشار مطلوب با تغییر پیچ تنظیم رگولاتور می‌توان به اندازه لازم دست یافت.

کلیه عملیات کالیبراسیون با آب انجام می‌گیرد. و چون محلول‌های سمی بسته به میزان سموم حل شده و نوع سموم غلیظ‌تر از آب بوده و خروجی آن از نازل‌ها ۳-۵ درصد کمتر می‌باشد. لذا میزان آب به دست آمده در کالیبراسیون باید ۳-۵ درصد بیشتر از میزان محلول سمی باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
26 − 25 =


اخبار

سینما و هنر

جهان