کامبوزیا پرتوی – درگذشت فیلمنامه نویس و کارگردان مطرح بر اثر کرونا

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۰۴
کامبوزیا پرتوی - درگذشت فیلمنامه نویس و کارگردان مطرح بر اثر کرونا

کرونا باز هم از هنرمندان قربانی گرفت

کامبوزیا پرتوی فیلمنامه نویس شاخص و کارگردان توانمند سینمای ایران که به دلیل عمل قلب به بیمارستان مراجعه کرده بود، امروز بر اثر ابتلا به ویروس منحوس کرونا از دنیا رفت. همسر این هنرمند و همچنین علیرضا تابش (مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی) تایید کردند که او صبح امروز (۴ آذر ماه) در بیمارستان دی از دنیا رفته است.

این سینماگر مطرح چندی پیش به دلیل انجام جراحی قلب در بیمارستان بستری شده بود. ابتلای او به کرونا موجب وخامت حالش شد و در نهایت صبح امروز مرگ او را در آغوش کشید.

کامبوزیا پرتوی - درگذشت فیلمنامه نویس و کارگردان مطرح بر اثر کرونا

کامبوزیا پرتوی – درگذشت فیلمنامه نویس و کارگردان مطرح بر اثر کرونا

افتخارات کامبوزیا پرتوی

نویسنده فیلمنامه محمد (ص) سابقه کسب چهار سیمرغ بلورین برای بهترین فیلمنامه را از جشنواره فیلم فجر دارد. ساخت فیلم ماهی برای او جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم جیفونی ایتالیا، جایزه یونیسف از جشنواره فیلم برلین، جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم آدلاید استرالیا و تندیس زرین جشن خانه سینما را به ارمغان آورد.

کارگردانی فیلم کافه ترانزیت او را برنده جایزه جشنواره بین‌المللی فیلم مار دل پلاتا و جایزه فیپرشی جشنواره بین‌المللی فیلم داکا نمود. پرتوی برای این فیلم موفق شد سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را از جشنواره فیلم فجر و تندیس زرین جشن خانه سینما را نیز کسب کند. کافه ترانزیت نامزدی هوگو طلایی جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو، نامزدی جایزه بالن طلایی جشنواره سه قاره در سال ۲۰۰۵ را هم به همراه داشت. همچنین پرتوی برای کارگردانی این فیلم در بخش بهترین کارگردان هم کاندید شده بود.

فیلم و سریال های خاطره انگیز

فیلم خاطره انگیز من ترانه ۱۵ سال دارم نیز از نوشته های این هنرمند است. او برای فیلمنامه این فیلم که رسول صدرعاملی آن را جلوی دوربین برد، سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را از بیستمین دوره جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۸۰ دریافت نمود.

پرتوی نویسنده سریال محبوب سال های گذشته تلویزیون، گل پامچال هم بوده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
30 + 22 =


اخبار

سینما و هنر

جهان