کد امنیتی کارت ملی – مراقب کد پشت کارت ملی باشید!

  • توسط اعرابی
  • ۱۴۰۰-۱۰-۱۴

اطلاعات پشت کارت ملی

کد امنیتی کارت ملی که در پشت آن درج شده است می‌تواند همه اطلاعات محرمانه هویتی افراد را فاش کند. طی روزهای اخیر، معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال تاکید کرد به هیچ‌وجه نباید اطلاعات پشت کارت ملی شهروندان به‌راحتی در اختیار دیگران قرار بگیرد و افزود: «بخشنامۀ ممنوعیت دریافت کپی مدارک هویتی بر ممنوعیت دریافت کپی شناسنامه هم تأکید دارد اما متاسفانه می‌بینیم از مشتریان بانک‌ها کپی شناسنامه و گاهی کپی پشت و روی کارت ملی درخواست می‌شود که به لحاظ امنیتی این کار قابل توجیه نیست.»

در برخی گزارش ها آمده است که  چرا برخی از ادارات، سازمان‌ها و بانک‌ها کپی پشت کارت ملی را دریافت می‌کنند. اگر این کد را به همراه کد ملی در سامانه سازمان ثبت احوال کشور وارد کنید، همه اطلاعات فرد در سرویس ثبت احوال ارائه می‌شود.» البته تنها افرادی می توانند به این اطلاعات دست پیدا کنند که به سرویس ثبت احوال دسترسی داشته باشند.

کد امنیتی کارت ملی - مراقب کد پشت کارت ملی باشید!

کد امنیتی کارت ملی – مراقب کد پشت کارت ملی باشید!

ممنوعیت کپی از مدارک هویتی

برای اولین بار حدود در سال ۹۶ بخشنامه ممنوعیت دریافت کپی مدارک هویتی به همه دستگاه‌های اجرایی و شبکه بانکی کشور ابلاغ شد. این بخشنامه تکلیف کرده بود که دستگاه‌های مشمول، باید سازوکار احراز هویت برخط را فراهم و همچنین دو هفته پس از اجرای آن دستورالعمل، زیرساخت‌های لازم را به‌منظور اجرا و حذف دریافت کپی مدارک هویتی از شهروندان مهیا کنند.

در این بخشنامه مقرر شده بود علاوه بر انعقاد تفاهم نامه دستگاه‌ها با سازمان ثبت احوال کشور برای ارتباط برخط، موانع حقوقی و قانونی برای اجرای این دستورالعمل رفع شود. پس از این که در سال ۹۶ این بخشنامه به اجرا درنیامد، در قالب بخشنامه دیگری در شهریور سال ۹۹ بر آن تأکید شد.

در این بخشنامه علاوه بر تکرار موارد پیشین این بار به دستگاه‌های مشمول فرصت داده شد تا حداکثر ظرف مدت یک ماه حذف کامل دریافت کپی مدارک هویتی را در فرایند‌های ارائه خدمات به شهروندان محقق کنند. حالابعد از چهار سال مسئولان سازمان اداری و استخدامی و سازمان ثبت احوال کشور از اجرا نشدن این بخشنامه گلایه کرده‌اند. از سوی دیگر، مسئولان بانک مرکزی هم گفته اند ممنوعیت دریافت کپی کارت هوشمند ملی در ۹۹ درصد بانک‌ها در حال اجراست.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 + 16 =


اخبار

سینما و هنر

جهان