کریستین امانپور – درخواست وزیران اسرائیل برای اخراج اما‌نپور از سی‌ان‌ان

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۸-۲۸

وزیران اسرائیلی خواهان عذر کریستین امانپور شدند

 کریستین امانپور مجری و گزارشگر ارشد شبکه تلویزیونی آمریکایی سی‌ان‌ان، هفته گذشته در سخنرانی خود دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ را تلویحاً با اوضاع منجر به شب بلورین سال ۱۹۳۳ در آلمان مقایسه کرده بود. این رویداد با خشم شدید مقامات رسمی اسرائیل روبه‌رو شد. وزیران اسرائیلی به طور رسمی  عذرخواهی  سی‌ان‌ان و کریستین اما‌نپور را خواستار شدند و برخی اسرائیلی‌های سرشناس خواهان اخراج فوری او از این شبکه شده‌اند.

کریستین امانپور – درخواست وزیران اسرائیل برای اخراج کریستین اما‌نپور از سی‌ان‌ان

کریستین امانپور هفته گذشته در برنامه تلویزیونی خود  سخنانی به زبان آورد که همزمان با هشتاد و دومین سالروز شب بلورین بود. شب بلورین به آلمانی «کریستال ناخت» نامیده می شود.

امانپور در مقدمه  سخنرانی خود با استناد به هشتاد و دومین سالگرد کشتار شب بلورین به بحث درباره عدم صداقت دونالد ترامپ پرداخت و برنامه اجرا شده از سوی نازی ها در ۹ نوامبر ۱۹۳۸ را یک حمله به حقیقت خواند.

مجری و گزارشگر ارشد شبکه تلویزیونی آمریکایی سی‌ان‌ان گفت آن رویداد «نقطه‌عطف مهمی در روندی در دوران حکومت نازی‌ها بود که به نسل‌کشی علیه یک هویت کامل (یهودیان) منجر شد».

حکایت شب بلورین

شب بلورین یا شب شیشه‌های شکسته شب نهم به دهم ماه نوامبر ۱۹۳۸ بودند. شب‌هایی که در آن به سرکردگی حزب نازی در آلمان، به بهانهٔ یهودی بودن عامل سوقصد به منشی سفارت آلمان در پاریس، به خانه‌ها، مغازه‌ها و کنیسه‌های یهودیان در لایپزیگ و دیگر شهرهای آلمان و اتریش حمله شد.

این حمله‌ها به خرد شدن شیشه‌های ساختمان یا به آتش‌کشیده شدن آن‌ها همراه بود. با توجه به اینکه خیابان‌ها در روزهای بعد پر از خرده شیشه بود، این شب‌ها به شب‌های بلورین یا شب شیشه‌های شکسته معروف شدند. این اتفاق آغازی بر حملهٔ سازمان‌یافته به یهودیان بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
6 + 20 =


اخبار

سینما و هنر

جهان