کشتی ایران ساویز – انفجار کشتی ایرانی در دریای سرخ

  • توسط اعرابی
  • ۱۴۰۰-۰۱-۱۸

انفجار کشتی ساویز در دریای سرخ

گزارش های مبنی بر انفجار کشتی ایران ساویز در دریای سرخ  امروز تایید شد.  سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری اظهار کرد که این حادثه خسارت جانی به همراه نداشته و بدنه کشتی بر اثر انفجاری که منشا و شیوه شکل‌گیری آن در دست بررسی است، دچار آسیب جزئی شده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران از کشتی ساویز به عنوان ایستگاه لجستیکی ایران در دریای سرخ نام برد و تاکید کرد که مشخصات و ماموریت این کشتی از پیش به صورت رسمی به سازمان بین المللی دریانوردی اعلام شده بود و لذا ایران حادثه انفجار در این کشتی را از طریق مراجع بین المللی پیگیری خواهد کرد.

بنا به گفته سعید خطیب زاده ساویز یک کشتی غیر نظامی بوده که برای برقراری امنیت دریانوردی در مسیر خطوط کشتیرانی و مقابله با دزدان دریایی در منطقه دریای سرخ و خلیج عدن» مستقر شده ست

علت انفجار کشتی ساویز

کشتی ایران ساویز - انفجار کشتی ایرانی در دریای سرخ

کشتی ایران ساویز – انفجار کشتی ایرانی در دریای سرخ

علت حادثه هنوز مبهم و در دست بررسی است. برخی خبرگزاری ها از  انفجار مین‌های چسبان در بدنه کشتی سخن گزارش داده اند. سخنگوی وزارت دفاع آمریکا هرگونه نقش نیروهای نظامی ایالات متحده در حمله به کشتی ایرانی در دریای سرخ، را رد کرد و تاکید کرد که هیچ یک از نیروهای آمریکایی در حمله به این کشتی دخالتی نداشته‌اند.

در گزارشی از نیویورک تایمز آمده است  که این کشتی کاربری نظامی داشته و انفجار در آن در پی بالاگرفتن تهدیدهای اخیر اسرائیل و نیز چند حادثه دیگر دریایی که تهران و تل آویو یکدیگر را مسئول آن دانسته بودند روی داده است.

العربیه نیز در گزارشی مدعی شده است  که این کشتی متعلق به سپاه پاسداران در سواحل اریتره با بمب معناطیسی که کماندوهای اسرائیلی به بدنه آن چسبانده بودند منفجر شده است.
کشتی ایران ساویز در سال های اخیر در دریای سرخ به منظور پشتیبانی از تکاورهای ایرانی که به ماموریت اسکورت شناورهای تجاری اعزام می‌شوند مستقر بوده است. شبکه خبری  العربیه  در خصوص علت خادثه  مدعی شده است که کماندوهای اسرائیلی یک مین چسبان به ساویز چسبانده‌اند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 − 8 =


اخبار

سینما و هنر

جهان