کشف ژن تنظیم کننده اسکیزوفرنی

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۲۷

کشف ژن تنظیم کننده اسکیزوفرنی

یک دانشمند ایرانی به نام ابولفضل دوست پرست ترشیزی با گروهی از محققان ژن تنظیم کننده اسکیزوفرنی را کشف کردند . که با این کشف میتوانند داروهای موثرتری را در درمان این بیماری ت.لید و ابداع کنند. نتیجه این بررسی در نشریه Science Advances منتشر شده است.

در این بررسی آنها تحقیقاتی را با استفاده از ابزارهای رایانشی در مورد شبکه های رونویسی ژن در مجموعه بافت های مغزی انجام داده اند.

این ژن کشف شده که عامل اصلی تنظیم اسکیزوفرنی است، در رشد اولیه مغز تاثیر گذار است.نتایج  تحقیقات در درمان های اختلالات عصبی روانی کمک میکند.

رهبر این پژوهش در بیمارستان کودکان فیلادلفیا اقای کای وانگ گفته است: هزاران ژن ممکن است وجود داشته باشد که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. بنابراین کشف یک ژن تاثیرگذار بسیتر حائز اهمیت است. که باعث درمان های بهتر می شود.

در هر ۱۰۰ نفر بزرگسال فقط یک نفر به اسکیزوفرنی مبتلا می شود. این بیماری ژنتیکی است که ساختار اختلال ژنتیکی عصبی روانی بسیار پیچیده دارد.

چگونگی انجام تحقیقات

پژوهشگران در این تحقیق برای تشخیص مسیرهای اصلی در ارتباط با بیماری ، از رویکردهای زیست شناسی سیستم های رایانشی استفاده کردند. تا بتوانند تنظیم کننده اصلی و محرک این بیماری را کشف کنند.

پژوهشگران نمونه های بیولوژیکی از مبتلایان به بیماری و افراد سالم تهیه کردند. یکی از دسته ها دارای مجموعه هایی از نمونه های مغزی بودند.

دسته دوم سلول های عصبی اولیه بود که در ازمایشگاه کشت داده شده بود. سلول ها از  مشتقات عصب بویایی ( اپیتلیوم بویایی) بودند.که توسط پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا این نمونه های بیولوژیک تهیه شده بود.

محققان عملیات رونویسی شبکه های ژن را با استفاده از الگوریتمی که در دانشگاه کلمبیا توسعه یافته بودند، بازسازی کردند. و کشف کردند که ژن TCF4 تنظیم کننده اصلی اسکیزوفرنی است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 − 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان