کم خوابی – بلایی که بشر با نخوابیدن بر سر خود می آورد!

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۹-۰۲

کم خوابی

کم خوابی بنا به تحقیقات جدید تاثیرات بسیار منفی بر روی انسان می گذارد که حتی می تواند جان وی را نیز به خطر اندازد! پیش از این بر همگان آشکار شده بود که خواب مناسب سبب بهبود سیستم ایمنی بدن شده و با مشکلات قلبی عروقی و فیزیکی بدن منجمله اضافه وزن و مرض قند ارتباط مستقیم دارد.

دانشمندان در جدیدترین تحقیق خود که در ژورنال معتبر لیپید منتشر شده نشان دادند که کم خوابی چه اثرات مخربی بر بدن می گذارد. دانشمندان در این تحقیق متوجه شدند که چگونه کم خوابی سبب چاقی و مشکلات روانی در فرد می شود.

در این تحقیق پانزده فرد بیست ساله در چهار روز از هفته پنج ساعت از شب را خوابیدند که این عمل سبب شد تا روند چربی سوزی در بدنشان دچار مشکل شود. این تغییر در چربی سوزی سبب شد تا لیپوپروتئین ها تبخیر نشده و بدن آن را ذخیره کند. لیپوپروتئین ها سبب انسداد عروق توسط چربی ها می شوند.

کم خوابی سبب مشکلات بسیار بزرگ می شود!

خواب ناکافی همچنین سبب ایجاد و بروز مشکلات شدید روانی، پایین آمدن سطح کارایی، مرگ زودتر از موعد، چاقی، دیابت و فشار خون بالا می شود، همچنین به شدت موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن شده که سبب بروز بسیاری از بیماری ها می شود. در کودکان نیز عدم خواب مناسب سبب بیش فعالی می شود.

بنا به پیشنهاد محققین دوری از تکنولوژی و فضای مجازی بهترین روش برای جلوگیری از بی خوابی می باشد.

اندیشمند

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
22 + 6 =


اخبار

سینما و هنر

جهان