کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید

  • توسط مدیر
  • ۱۳۹۸-۰۶-۲۸
کم کاری تیروئید

عوراض کم کاری تیروئید

طبق مشاهدات صورت گرفته توسط برخی دانشمندان در دانشگاه کارولینا عوارض بسیاری برای کم کاری غده تیروئید مشاهده گردید که در صورت مشاهده این عوامل بهتر است به پزشک مراجعه نموده و تحت درمان قرار بگیرید.

علائم بیماری

منجمله علائم بارز این بیماری تورم غده تیروئید می باشد که در زیر گلوی شما قرار گرفته است. از طرفی اضافه وزن زیاد به دلیل این بیماری بسیار مشهود می باشد و از آنجایی که کم کاری این غده باعث کاهش سوخت و ساز بدن می گردد این مساله رخ می دهد. نداشتن تسلط کافی بر اعصاب و داشتن استرس فراوان عموما افراد داری کم کاری این غده دچار این عارضه هستند. ریزش موی سر و کچلی نیز از عوارض و علائم کم کاری می باشد.

روش معالجه

باید در نظر داشت که روش معالجه با توجه به هر فرد متفاوت است و باید تحت نظر پزشک صورت گیرد ولی درمان عمومی این بیماری معالجه با قرص لووتیروکسین می باشد. میزان دز قرص با توجه به تشخیص پزشک معین می گردد و نباید به صورت خود سرانه این عمل صورت گیرد.

عوارض

منجمله عوارض مهم و مشخص در این بیماری چاقی و ریزش مو می باشد که در صورت درمان درست هر دو قابل کنترل می باشند از طرفی کسلی و کرختی بدن نیز شامل عوارض این بیماری است.

اعلان خطر

باید توجه داشت طبق مطالعات صورت گرفته در تعداد بسیار اندکی از کسانی که دچار این بیماری هستند سرطان تیروئید مشاهده گردیده است و نیز در افراد سیگاری این مساله رشد چندانی داشته است.

روش تشخیص

برای اینکه متوجه این بیماری شوید نیاز است تا با انجام آزمایش خون و بررسی هورمون های  T3, T4 TSH متوجه کم کاری یا پرکاری تیروئید شوید .

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید دقیقا برعکس کم کاری آن بوده و عوارض مخالف آن را دارد ولی روش تشخیص یکی بوده و روش درمانی نیز با قرص و دز مشخص می باشد.

کم کاری تیروئید

استفاده از کم کاری غده

یک کاربرد مناسب از این بیماری اخذ معافیت سربازی می باشد که طبق قانون افرادی که دارای کم کاری یا پر کاری تیروئید هستند از انجام خدمت سربازی معاف می باشند.

 

اخبار مرتبط

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
2 + 13 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0