کنسولگری آمریکا – تعطیل کردن کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۰۷

تخلیه کنسولگری آمریکا در چنگدو در چین

کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو تعطیل شد. آمریکا صبح دوشنبه مورخ ۶ مرداد ۹۹، تائید کرد که به دستور پکن، کنسولگری ایالات متحده در شهر چنگدو چین تعطیل شده است. تخلیه کنسولگری چنگدو در حالی صورت گرفت که مهلت ۷۲ ساعته تعطیل کردن کنسولگری چین در هیوستون جمعه به پایان رسید و پس از آن ماموران ایالات متحده وارد این ساختمان شدند. با نزدیک شدن مهلت چین برای تعطیل کردن کنسولگری خود در شهر چنگدو، دیپلمات‌های ایالات متحده در حال تخلیه اسناد و وسایل این ساختمان مشاهده شدند.

تلافی اقدام دولت آمریکا

تعطیل کردن کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو

مهلت ۷۲ ساعته چین برای تعطیل کردن کنسولگری ایالات متحده در چنگدو روز گذشته به پایان رسید. چین با صدور دستور تعطیلی کنسولگری چنگدو ، اقدام دولت آمریکا در تعطیل کردن کنسولگری این کشور در شهر هیوستون در ایالت تگزاس را تلافی کرد.

در هنگام خروج پرسنل های آمریکایی، ماموران پلیس که در اطراف کنسولگری حضور دارند، مانع از نزدیک شدن مردم به این ساختمان شدند. کنسولگری آمریکا در چنگدو مناطق وسیعی از جنوب شرقی چین، از جمله منطقه خودمختار تبت را زیر نظر دارد.

علاوه بر چنگدو،  واشنگتن در ۴ شهر دیگر چین و همین طور در هنگ کنگ کنسولگری دارد و سفارتخانه اش هم در پکن مستقر است. مقامات چین اعلام کردند که این اقدام ، «پاسخی قانونی و لازم» به «اقدامات نابخردانه» واشنگتن در خصوص اماکن دیپلماتیک چین در هیوستون تگزاس است.

تعطیل کردن کنسولگری چین در هیوستون

مایک پومپئو  هدف از تعطیل کردن کنسولگری چین در هیوستون را سرقت اموال معنوی آمریکایی‌ها توسط چین عنوان کرد. یکی دیگر از مقامات واشنگتن هم چینی‌ها را متهم کرد که از کنسولگری هیوستون برای جاسوسی در دانشگاه‌های ایالات متحده استفاده می‌کردند ولیکن چین اتهام‌های آمریکا را رد کرده است. واشنگتن چندی پیش با طرح اتهامات حقوق بشری، مدعی شد که چین در روند رفت و آمد اتباع بیگانه به منطقه خودمختار تبت کارشکنی می‌کند و به همین دلیل تحریم‌هایی را علیه برخی مقامات چینی اعمال کرد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
12 + 17 =


اخبار

سینما و هنر

جهان