کودتا در عراق – آغاز کودتای نظامی علیه دولت عادل عبدالمهدی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۰۴

تکذیب خبر کودتا در عراق

وقوع کودتا در عراق، خبری بود که در رسانه‌ها منتشر گردید. ولیکن خبر اخیر توسط یک ژنرال بلندپایه عراقی تکذیب شد.طبق گزارش‌های رسیده، دوشبنه شب، صفحات تایید شده «دستگاه مبارزه با تروریسم» عراق در شبکه‌های اجتماعی، بیانیه‌ای به دو زبان انگلیسی و عربی منتشر کردند و از آغاز «کودتای نظامی» علیه دولت عادل عبدالمهدی خبر دادند.

در بیانیه منتشر شده ادعا شده است که طالب شغاتی، رئیس دستگاه مبارزه با تروریسم، در پاسخ به مطالبات ملت عراق و معترضین و همچنین برای جلوگیری از خونریزی،آغاز«نافرمانی نظامی» و «کودتای نظامی علیه دولت غیرقانونی فعلی» را اعلام کرد. در ادامه بیانیه آمده است که شغاتی «هم اکنون دستور بازداشت عبدالمهدی را صادر کرد» و نخست وزیر به خاطر جرایمی که در حق تظاهرات‌کنندگان مرتکب شده، به زودی برای محاکمه علنی به قوه قضاییه معرفی خواهد شد.

توئیت‌‎های منتشر شده اخیر

صفحه دستگاه مبارزه با تروریسم در توئیتر، توئیت‌‎های یکی از شومن‌های معروف عراق را که یکی از مخالفان سرسخت دولت عبدالمهدی است، بازنشر کرد. اما شغاتی که فرمانده کودتا معرفی شده، به سرعت به این خبر پاسخ داد. وی خبر‌های پیرامون وقوع کودتا در عراق و بازداشت مقامات دولتی در منطقه سبز بغداد را تکذیب کرد. شغاتی با بیان اینکه حساب کاربری دستگاه مبارزه با تروریسم در توئیتر و فیسبوک هک شده است، به خبرگزاری عراق‌ گفت:«دستگاه مبارزه با تروریسم همواره تکیه گاه وطن و حامی ملت و نظام سیاسی دمکراتیک و کشور عراق و نهاد‌های ملی آن بوده و هست.»

 

بیانیه‌ای که در حساب کاربری دستگاه مبارزه با تروریسم منتشر شد.

فرماندهی عملیات مشترک عراق نیز در بیانیه‌ای وقوع کودتا را به شدت تکذیب کرد و از پیگرد قانونی هکر‌ها خبر داد. عراق در دو ماه گذشته صحنه اعتراضات گسترده بوده که به خشونت کشیده شد. تاکنون بیش از ۳۰۰ تن در تظاهرات کشته شدند. در روز‌های اخیر، اعتراضات عراق تشدید شده و درگیری‌ها میان معترضان و نیرو‌های امنیتی ادامه دارد

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
5 + 1 =


اخبار

سینما و هنر

جهان