کوه دماوند – بخشی از کوه دماوند به نام سازمان اوقاف شد

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۰۵
کوه دماوند - بخشی از کوه دماوند به نام سازمان اوقاف شد

سندی برای نماد طبیعی ایران

یک سند برای بخشی از کوه دماوند صادر شده است. این سند متعلق به برشی از این کوه است که معادل یک یازدهم آن می باشد و از دامنه آغاز و تا قله ادامه پیدا می کند. ماجرای وقف جنگل ها هنوز تعیین وضعیت نشده است، که حالا قله دماوند هم به عنوان نماد کشور به لیست سازمان اوقاف وارد شده است. قله دماوند به عنوان مهم ترین اثر ملی طبیعی ایران دارای سند وقفی شده است. اگر دماوند را ۱۱ بخش در نظر بگیرید ۱۰ قسمت آن متعلق به منابع طبیعی و ۱ بخش متعلق به سازمان اوقاف شده است.

کوه دماوند - بخشی از کوه دماوند به نام سازمان اوقاف شد

کوه دماوند – بخشی از کوه دماوند به نام سازمان اوقاف شد

کوه دماوند وقف شد

به گزارش همشهری، رییس سازمان ثبت اسناد کشور خبر داده است که در آخرین جلسه شورای عالی قضایی، سندی برای قله دماوند و ۱۸ هزار هکتار اراضی کوهپایه‌ای صادر شد. این سند برای یک پلاک از ۱۱ پلاک ثبتی این کوه ثبت شده است و از دامنه تا قله را شامل می شود.

پیش از این گفته شده بود سند ۷۴میلیون هکتار اراضی ملی امسال صادر خواهد شد و در اختیار سازمان منابع طبیعی قرار خواهد گرفت. این عمل به منظور جلوگیری از تعرض به این اراضی در حال انجام بود. البته به گفته محمد نژاد رجبعلی‌ بیشه رئیس اداره ممیزی و حدنگاری اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران (ساری) همه اراضی این اثر ملی طبیعی در اختیار اداره کل منابع طبیعی قرار نگرفته است.

قله دماوند بدون شک مهم ترین اثر طبیعی ملی کشور است. این اثر در سال ۱۳۸۷ به عنوان اولین میراث طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است.

رای موافق دیوان عالی کشور

اداره اوقاف با کسب رای موافق دیوان عالی کشور موفق به ثت سند دماوند شده است. گویا نظرات سازمان جنگل ها و مراتع هم در این مورد کوچکترین اهمیتی نداشته است؛ و یک پلاک از این اثر ملی به عنوان موقوفه به ثبت رسیده است.

برای پلاک یازدهم دماوند دو کاربری در نظر گرفته شده بود. سازمان منابع طبیعی در راستای اجرای وظایف و براساس قوانین موجود، کاربری این کوه را ملی اعلام کرد. از سوی دیگر اداره اوقاف با ارائه یک سند نسبت به طرح دعوی اقدام کرد و رأی به‌عنوان اراضی موقوفه گرفت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 + 1 =


اخبار

سینما و هنر

جهان