کیفیت زندگی کاری

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۲۱

کیفیت زندگی کاری

مقصود اصلی از کیفیت زندگی کاری پدید آوردن محیط کاری است که هم برای افراد و هم برای تولید سودمند باشد . زندگی کاری با کیفیت برتر در حقیقت اقدامی بود در مقابل طرح شغل سنّتی که بیشترین تمرکزش بر تخصّص و کارآیی در عملکرد بود.

کیفیت زندگی کاری برتر محیط کاری را انسانی تر می سازد ، این جنبش سعی می کند تا به نیازهای بنیادی تر آنان پاسخ گوید . زندگی کاری با کیفیت برتر سعی می کند کارکنان با مهارت های بالاتر را بکار گرفته و محیطی فراهم کند که آنها را در بهبود مهارت ها انگیزه بخشند .

مشاغل چیزی بیشتر از جمع آوری ثبت شده در جدول تجزیه و تحلیل شغل و خلاصه شده در شرح شغل هستند مشاغل شالوده کارآیی سازمان و رضایت یا عدم رضایت کارکنان است . از آنجا که رقابت بین المللی در بازار کار در حال افزایش است مشاغلی که خوب طراحی شده باشند در جذب و حفظ یک نیروی کار با انگیزش که قادر به تولید کالاها و خدمات با کیفیت باشد اهمیت بیشتری خواهند داشت.

علاقه­ ای که امروزه برای زندگی با کیفیت برتر وجود دارد از اینکه بر غنی سازی شغل آغاز شد. غنی سازی یعنی اینکه بر انگیزنده های بیشتری بکار افزوده شود تا کار ارضاء کننده و سودبخش تر گردد . غنی سازی شغل فواید بسیاری دارد .پیامد کلّی آن غنی شدن نقش است که رشد و خود شکوفایی را به دنبال دارد . بدین ترتیب که انگیزه درونی تحریک شده ، انگیزش افزایش پیدا کرده ، کارکرد بهبود یافته و در نتیجه شغل مولّدتر و انسانی تر می گردد .

دو مفهوم کیفیت زندگی کاری

الف- تعریف عینی: مجموعه ای از شرایط اصلی و واقعی محیط کار و کار در یک شرکت و سازمان .مانند میزان حقوق و پاداش، امکانات مختلف رفاهی، بهداشت و ایمنی در محیط کار، تصمیم گیری های مشترک ، غنی بودن مشاغل.

ب- تعریف ذهنی: تصوّر افراد از کیفیت زندگی. به تعبیر دیگر  برای هر فرد یا افراد در گروهی خاص با فرهنگ  مشابه ، ویژگی خاصی دارد . در یک تعریف کلّی نیز می توان گفت تصوّر ذهنی و درک کارکنان یک سازمان است از مطلوبیت فیزیکی و درونی محیط کار خود .

 

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
30 + 11 =


اخبار

سینما و هنر

جهان