گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران – واکنش احتمالی اروپا به دستور روحانی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۸-۱۴

آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران

حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان امروز دستور آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران را صادر کرد. از مهترین اقدامات ایران در این گام چهارم تزریق گاز به سانتریفیوژ‌های فردو خواهد بود. از فردا تزریق گاز به ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در فردو آغاز می‌شود. اتحادیه اروپا و شخص مکرون ریاست جمهوری فرانسه تلاش بسیاری در مسیر تنش زدایی ایران و آمریکا داشت و تلاش نمودند دو کشور را از ادامه سیر منصرف کنند ولیکن به نظر می رسد دیگر امیدی به بهبود روابط و گفت و گوهای دیپلماتیک ندارند. در زمان فعلی ممکن است اقدام آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران  به منزله خاتمه رسمی برجام به حساب آید.

پیام حسن روحانی به اتحادیه اروپا

طبق برجام قرار بود از این سانتریفیوژ‌ها برای غنی سازی اورانیوم استفاده نشود. رئیس جمهور کشورمان در این مورد گفت: «ما حساسیت‌های طرف مقابل را می‌دانیم و همچنین می‌دانیم که ممکن است آن‌ها سروصدا کنند، اما هر وقت آن‌ها به تعهدات خود عمل کردند این گام ما قابل بازگشت خواهد بود». وحانی مانند گام‌های قبلی باز هم اعلام کرد که کاهش تعهدات برجامی ایران بازگشت پذیر خواهد بود و شروط ایران برای اروپایی‌ها را بیان کرد.

روحانی گفت: «ما مذاکرات را ادامه می‌دهیم.البته، چون در هفته‌های اخیر به توافق نرسیدیم گام چهارم را برمی‌داریم، اما در دو ماه آینده به مذاکرات ادامه می‌دهیم و اگر همه تحریم‌ها برداشته شد و ما توانستیم نفت را بفروشیم و از سود بانک‌های خود استفاده کنیم ما هم به شرایط گذشته بازمی‌گردیم. من معتقدم ما راه درستی انتخاب کردیم و دنیا باید بداند که ملت کشورمان هم مقاوم است و هم اهل مذاکره».

واکنش احتمالی اروپا به اقدام ایران

ایران در پاسخ به عدم تحقق خواسته‌هایش از اروپا تا کنون سه گام در جهت کاهش تعهدات هسته ای برداشته است. ایران در گام اول در ۱۸ اردیبهشت ماه محدودیت غنی سازی و آب سنگین را برداشت. در گام دوم در ۱۶ تیر ماه سقف سطح غنی سازی برداشته شد و به گفته علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی فعلا تصمیم بر غنی سازی ۴.۲ درصد است. ایران ۱۵ شهریور ماه نیز محدودیت تحقیق و توسعه را کنار گذاشت.

احتمالا خود اروپا منتظر هستندببینندانن دقیقا چیست و متناسب با آن واکنش نشان دهند. رسیدن به غنی سازی ۲۰ درصد، رسیدن به زمان گریز اتمی و عدم تبعیت از نظارت آژانس از جمله مواردی است که اروپایی‌ها روی آن حساس هستند

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 22 =


اخبار

سینما و هنر

جهان