گذرنامه ایران – سقوط اعتبار گذرنامه ایران

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۱۸
گذرنامه ایران - سقوط اعتبار گذرنامه ایران

سقوط از مقام ۱۰۱ به ۱۹۴ در یکسال

گذرنامه ایران در جدیدترین اعتبارسنجی گذرنامه ها در جایگاه صد دو نود و چهارم جهان قرار گرفته است. این در حالی است که در سال گذشته یعنی سال ۲۰۱۹ میلادی پاسپورت ایرانی در جایگاه ۱۰۱ جهان جا داشت. طبق جدول اعتبار پاسپورت های کشورهای جهان در حال حاضر در میان ۱۹۹ کشور ایران در جایگاه ۱۹۴ است.

گذرنامه ایران - سقوط اعتبار گذرنامه ایران

گذرنامه ایران – سقوط اعتبار گذرنامه ایران

سقوط اعتبار گذرنامه ایران

رتبه ای که اعلام شده بدان معنا است که ایران به رده ششمین گذرنامه کم اعتبار جهان تنزل کرده است. وب‌سایت پاسپورت ایندکس، این رده بندی را منتشر کرده است. نگاهی به کشورهای بعد از ما افسوس و ناراحتی را چند برابر خواهد کرد. پس از ایران، گذرنامه های یمن، سومالی، سوریه و افغانستان قرار دارند. عراقی ها هم در این لیست کم اعتبارترین گذرنامه جهان را دارا هستند. طبق این جدول پاکستان، اریتره، بنگلادش، ‌کره شمالی، لیبی و مناطق فلسطینی‌نشین پاسپورت معتبرتری نسبت به ایران دارند. برای این رده بندی و انتخاب تعداد کشورهایی که دارنده گذرنامه می تواند بدون دریافت روادید (ویزا) به آنها سفر کند، معیار قرار می گیرد.

اعتبار در گذشته

در حال حاضر با پاسپورت ایرانی و بدون دریافت روادید تنها به ۵ کشور می توان سفر کرد. کشورهای ترکیه، هائیتی، میکرونزی و دو کشور دیگر که نامشان اعلام نشده است. با این پاسپورت می توان در بدو ورود به ۲۸ کشور جهان نیز از آنها روادید اخذ کرد. اما دارندگان پاسپورت ایرانی برای سفر به ۱۶۵ کشور جهان باید روادید احذ نمایند. سال گذشته ایران رتبه ۱۰۱ را در این لیست داشت. دو سال قبل هم مقام ۹۹ را دارا بود و سفر به ۴۰ کشور بدون اخذ روادید برای ایرانیان امکان پذیر بود.

با ارزش ترین ها

بر اساس رده بندی جدید وب سایت پاسپورت ایندکس، کشورهای ژاپن و نیوزلند مشترکا مقام اول معتبرترین پاسپورت های جهان را کسب نمودند. ژاپنی ها می‌توانند با گذرنامه خود به ۸۲ کشور بدون نیاز به دریافت روادید سفر کنند و در بدو ورود به ۳۶ کشور دیگر نیز ویزا دریافت کنند. فنلاند، اتریش، لوکزامبورگ، ایرلند، کره جنوبی، سوئیس و استرالیا به طور مشترک در رتبه دوم قرار می گیرند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 − 16 =


اخبار

سینما و هنر

جهان