یلدا – خوراکی های ممنوعه در بلندترین شب سال

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۳۰

خوراکی های ممنوعه

شب یلدا برای همه ما شبی برای دورهمی و لذت بردن از خوراکی های لذیذ است. اگرچه امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا تاکید بر عدم دورهمی و شب نشینی شده است؛ اما برخی مواد غذایی مهمان شب یلدا در خانه های ما هستند. البته متخصصین تغذیه توصیه می کنند در این شب در مصرف میزان مواد قندی و شیرین، مواد غذایی پرنمک و چرب احتیاط کنیم. مواد غذایی شیرین، چرب و پرنمک که سه عامل خطر مهم چاقی، دیابت، چربی خون بالا و فشار خون بالا هستند؛ همیشه باید به صورت متعادل مصرف شوند.

یلدا - خوراکی های ممنوعه در بلندترین شب سال

یلدا – خوراکی های ممنوعه در بلندترین شب سال

پرخوری در شب یلدا

پرخوری در این شب در کنار ایجاد اختلالات سوء هاضمه، به دلیل دریافت انرژی اضافه، می تواند منجر به اضافه وزن و چاقی شود. افرادی که بیماری‌هایی مثل دیابت، فشار و چربی خون دارند، نباید در مصرف خوراکی‌های شب یلدا افراط داشته باشند.

دیابتی ها از مصرف قند و شیرینی پرهیز کنند. آجیل شب یلدا معمولا از نوع شیرین است، این افراد در مصرف این آجیل تعادل را حفظ نمایند. همچنین مصرف همزمان برخی میوه‌ها مانند هندوانه، موز و حتی انار، مشکلات افزایش قند خون را به دنبال خواهد داشت.

یک متخصص تغذیه توصیه می کند: همه افراد به ویژه افراد مبتلا به دیابت در این شب وعده‌های اصلی خود را کاهش دهند تا بتوانند از تنقلات شب یلدا در حد تعادل مصرف کنند.

برای افراد مبتلا به فشار خون، موضوع مشکل ساز مصرف آجیل شور است. مصرف تخمه یا انواع مغز‌های دارای نمک زیاد برای این افراد توصیه نمی‌شود اما مصرف میوه برای این افراد مناسب است. همچنین شام یا ناهار مصرفی خود را با نمک کم میل کنند.

حفظ تعادل در مصرف خوراکی ها

افراد دارای چربی خون بالا هم باید نسبت به مصرف شیرینی جات و چربی‌ها دقت زیادی داشته باشند. مصرف بیش از حد شیرینی و مواد نشاسته‌ای در بدن تمام افراد تبدیل به سلول‌های چربی خواهد شد که در مبتلایان به چربی خون، این مشکل حادتر می‌شود. افراد مبتلا به چربی خون از مصرف غذا‌های چرب پرهیز کنند. باید به این نکته توجه داشت حتی آجیل‌ها هم از انواع چربی هستند، بنابراین تعادل در مصرف آجیل را هم رعایت کنند.

افرادی که دارای اضافه وزن هستند و یا مشکل چاقی دارند، رژیم کاهش وزن خود را فراموش نکنند. این افراد هم بهتر است برای امشب حجم غذای خود را کاهش دهند تا بتوانند از آجیل و خشکبار در حد متعادل و معقول میل نمایند. در واقع تمامی افراد باید در این شب مراقب سلامتی خود بوده و مواد غذایی و میان وعده ها را در حد معقول مصرف نمایند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 − 1 =


اخبار

سینما و هنر

جهان