ارکان عمومی علم – چاپ مقاله

  • توسط مدیر
  • ۱۳۹۸-۰۸-۱۱
انجام مقاله علمی

سه رکن اساسی علم

تصور کلی بر این است که علم ترکیبی از سه رکن اساسی است: (۱) گردآوری کلی دانش (حقایق/داده ها و نظریه ها)، (۲) روشی برای ارزیابی کارآیی نظریه های علمی، با مقایسه پیش بینی های این نظریه ها با مشاهدات/آزمایش های تجربی، (۳) اتخاذ نگرش بررسی انتقادی و باور به اینکه دانش علمی ماهیت موقت و مشروط دارد و در مواجهه با شواهد جدید متحمل بازبینی می شود. (اولین تلاش برای نقض هنجارهای علمی و تاکید بر ماهیت جامعه شناسی آن، توسط cudos است که برای اولین بار در سال ۱۹۴۲ مطرح شد: سیستم اشتراکی، جهانشمولی، بی غرضی، اصالت و شک گرایی).
۳ رکن اساسی علم

تجزیه علم به پیکره دانش، روش و یک نگرش برای ارزیابی محتوای علمی هر رفتار مشخص بوده و بسیار مفید و کاربردی است. اگر هر یک از این ارکان سه گانه علم در بطن عمل وجود نداشته باشد، نمی توان چنین ادعا نمود که فعالیت ماهیت علمی دارد.

رشد دانش علمی ماهیت صعودی دارد- ما به جای تغییر موضع همچنان بر دانش پیشین اتکا می کنیم. بنابراین اولین رکن علم- گردآوری کلی دانش- نیازمند مکانیسم هایی برای انتشار و حفظ دانش در داخل جامعه علمی است.

دقیقا به همین دلیل امروزه مهمترین مکانیسم پرکاربرد، انتشار مقاله علمی است. اگرچه انتشار مقاله علمی انواع و اشکال متعددی دارد، مهمترین رکن آن چاپ مقاله علمی در مجلات تحت داوری است. هدف اصلی کتاب حاضر کمک به نویسندگان برای خلق مقالات علمی خوب و به همین دلیل حمایت از اهداف علمی است.

علاقمندان می توانند با مراجعه به کتاب چگونه یک مقاله علمی مناسب بنویسیم؟ از اطلاعات کامل در باره مقاله نویسی بهره مند گردند .

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
13 − 6 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0