• صفحه اصلی
  • >
  • خودرو
  • >
  • Tuatara – ابرخودرو امریکایی SSC تواتارا رکورد سرعت دنیا را شکست

Tuatara – ابرخودرو امریکایی SSC تواتارا رکورد سرعت دنیا را شکست

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۸-۰۳

رکورد شکنی ابرخودروی آمریکایی

Tuatara از شرکت امریکایی Shelby SuperCars رکورد سرعت سال پیش بوگاتی شیرون را شکست و  با سرعت ۵۳۲ کیلومتر بر ساعت در حالت یک طرفه و ۵۰۸ کیلومتر بر ساعت در حالت میانگین رفت و برگشت توانست عنوان سریعترین ماشین حال حاضر دنیا را از آن خودش کند. ‌
چندی پیش  ابرخودرو SSC تواتارا موفق به شکست رکورد سرعت مدل‌های استاندارد جاده شده است. روز یک‌شنبه ۲۲ مهرماه ۱۳۹۹، تواتارا در یکی از بزرگ‌راه‌‌های نزدیک لس‌وگاس، محلی که کونیگزگ سال ۲۰۱۷ برای رکوردشکنی استفاده کرده بود، دیده شد. هم‌زمان، بخش بزرگی از این جاده بسته بود و گروه فیلم‌برداری با یک هلی‌کوپتر، چند خودرو پلیس و حتی یک هواپیما جت جنگنده نیز در  محل حضور داشتند.

سوپرکارز نورث امریکا پیشرانه ۵/۹ لیتری بنزینی V8 با توربوشارژ، ۱,۷۵۰ اسب‌بخار قدرت برای تواتارا فراهم می‌کند. وزن خالص این خودرو، ۱۲۴۷ کیلوگرم است و آیرودینامیک باورنکردنی با ضریب درگ ۰/۲۷۹ دارد. آستانه قیمت تواتارا ۱/۶۲۵ میلیون دلار اعلام شده است که همراه تجهیزات سفارشی به ۱/۹ میلیون دلار می‌رسد.
‏رکورد سال پیش بوگاتی شیرون با موتور ۱۵۷۸ اسب بخاری در حال یک طرفه ۴۹۰ کیلومتر بر ساعت در پیست Ehra-Lessien فولکس واگن بود. SSC Tuatara ولی مسیر ۱۱ کیلومتری جاده ای بسته در لاس وگاس امریکا را با سرعت ۵۳۲ کیلومتر بر ساعت به وسیله ۱۷۵۰ اسب بخاریش طی کرد و رکورد سرعت دنیا را شکست بنابر تأیید رسمی داوران گینس، ابرخودرو امریکایی SSC تواتارا توانسته است در مسیر رفت و برگشت به سرعت ۵۰۸/۷۳  کیلومتربرساعت برسد. این محصول، حالا عنوان سریع‌ترین خودرو جاده‌ای جهان را دارد.

رکوردگیری خودروهای جاده‌ای در سال های گذشته

پیش از این، بالاترین سرعت ثبت شده در کتاب گینس برای خودروهای جاده‌ای، متعلق به کونیگزگ آگرا RS با نهایت سرعت ۴۴۷ کیلومتربرساعت بود. این رکوردگیری، سال ۲۰۱۷ در اتوبان ایالتی شماره ۱۶۰ نوادا انجام شد. بوگاتی سیرون +۳۰۰ هم با نهایت سرعت ۴۸۸ کیلومتربرساعت در یک مسیر مستقیم، مورد قبول داوران گینس نبود.

براساس اخبار رسیده، SSC تواتارا توانسته است در رکوردگیری ۲۲ مهرماه به نهایت سرعت ۵۰۸/۳۷ کیلومتربرساعت در مسیر رفت و ۵۳۲/۹۳ کیلومتربرساعت در مسیر برگشت برسد. دیگر رکورد جالب ثبت شده برای تواتارا، حفظ سرعت ۵۱۷/۱۶ کیلومتربرساعت در مسافت ۱۶۰۰ متر است که پیش از این به آگرا RS تعلق داشت.

Tuatara – ابرخودرو امریکایی SSC تواتارا رکورد سرعت دنیا را شکست

برای ثبت رکورد SSC تواتارا ضمن حضور داوران گینس، سرعت‌سنج‌های مجهز به GPS استفاده شده است که هم‌زمان به ۱۵ ماهواره وصل بودند. اولیور وب (Oliver Webb) راننده خودرو اعلام کرده که تواتارا در ۵ ثانیه انتهایی، ۳۲ کیلومتربرساعت افزایش سرعت داشته است که نشان می‌دهد هنوز توانایی رسیدن به سرعت‌های بالاتر دارد.

رکوردشکنی آلتیمیت ایرو (Ultimate Aero)

در سال ۲۰۰۷، اولین ابرخودرو SSC با نام آلتیمیت ایرو (Ultimate Aero) توانست به رکورد سرعت رفت و برگشت ۴۱۲/۲۲ کیلومتربرساعت برسد. سیزده سال طول کشید تا کونیگزگ آگرا RS بتواند عنوان سریع‌ترین خودرو جهان را از آلتیمیت ایرو بگیرد و حالا، مجددا خودروسازی شلبی سوپرکارز نورث امریکا (Shelby SuperCars) موفق به رکوردشکنی شده است.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 23 =


اخبار

سینما و هنر

جهان